Pielęgnacja delikatnej skóry pod oczami wymaga szczególnej uwagi. Łatwo ją przesuszyć i podrażnić, a te problemy mogą przerodzić się w zmarszczki, cienie czy opuchliznę. Z myślą o wrażliwej i cienkiej skórze powstał Cosnature krem pod oczy, czyli naturalny kosmetyk,...
Jak stosować olej musztardowy?
Wiele produktów, które dziś stosuje się w pielęgnacji, oryginalnie pochodzi ze składników znanych nam choćby z kuchni. Część z nich wymaga odpowiedniego stosowania, aby nie tylko rezultaty były jak najlepsze, ale również po to, by nie powstawały żadne przykre skutki...
Hydrolat z czystka – kompleksowe wsparcie dla skóry
O skórę trzeba dbać, ponieważ jest ona narażona na szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych. Warto więc regularnie stosować odpowiednio dobrane kosmetyki, które pozwolą zatrzymać proces starzenia i zapewnią ładny wygląd. Ciekawym pomysłem na codzienne dbanie o...
Lanolina w kosmetykach
Podobnie jak gliceryna czy retinol, lanolina jest jednym z tych składników, które często pojawiają się na etykietach moich ulubionych produktów kosmetycznych. Choć może nie jest tak szeroko rozpoznawalna, lanolina ma wiele cennych właściwości, które zasługują na...
Less Waste w szafie
Bycie "less waste" to dla mnie o wiele więcej niż tylko modne słowo - to moja droga do zrównoważonego życia, pełna odpowiedzialnych decyzji na co dzień. Działam na zasadzie "mniej znaczy więcej" i zawsze wybieram jakość zamiast ilości, zwracając szczególną uwagę na...
Wolniejsze życie: Jak kierować się filozofią Slow Life
"Slow life" nie jest dla mnie tylko modnym terminem - to sposób życia, który praktykuję codziennie. To powrót do podstaw, odejście od ciągłego pośpiechu i skupienie na tym, co naprawdę ważne. Filozofia slow life pomaga mi żyć w zgodzie z własnymi wartościami, a także...
Zioła w Twoim domu
Uprawa ziół w domu to dla mnie prawdziwa przyjemność. To nie tylko sposobność do posiadania świeżych, aromatycznych dodatków do potraw o każdej porze roku, ale też okazja do relaksu i obcowania z naturą bez opuszczania domu. Poniżej podzielę się z Wami moimi...
Skwalan w kosmetykach
Kiedy wybieram produkty do pielęgnacji skóry, zawsze zwracam uwagę na składniki. Jeden z nich, który zasługuje na szczególną uwagę, to skwalan. Skąd pochodzi, jakie ma właściwości, jak go stosować i dla kogo jest przeznaczony - to wszystko znajdziecie w tym artykule....
Polskie warzywa i owoce sezonowe
Konsumpcja owoców i warzyw zgodnie z sezonem to dla mnie prawdziwa przyjemność. Umożliwia mi to nie tylko korzystanie z pełni smaku i wartości odżywczych tych produktów, ale też wspieranie lokalnej gospodarki i ochronę środowiska przez ograniczenie transportu. Poniżej...
Porowatość włosów: Co to jest i jak dobierać do niej kosmetyki
Zrozumienie porowatości włosów to klucz do utrzymania ich zdrowych i pięknych. Wielokrotnie spotkałam się z tym pojęciem, a dziś chciałabym podzielić się z Wami moją wiedzą na ten temat, pomóc zrozumieć, co oznacza porowatość włosów, jak ją określić i jak dobierać do...
16 sposobów na zmniejszenie ilości śmieci w Twoim domu
Według unijnych statystyk w Polsce ilość odpadów komunalnych w przeliczeniu na osobę należy do najniższych w Europie. Po co więc zawracać sobie głowę ograniczaniem produkcji śmieci? Chociażby dlatego, że optymistyczny wskaźnik jest spowodowany nieszczelnością systemu gospodarowania odpadami. Niejeden sąsiad pali plastikowe odpadki w piecu, inni wywożą je do lasów. Śmieci znikają ze statystyk, ale nie z naszego otoczenia, zatruwając środowisko. Ponadto w naszym kraju poziom odzyskiwania surowców wtórnych jest zasmucająco niski. Wobec tego zmniejszenie ilości śmieci w domu okazuje się niezwykle ważne. Jak to zrobić? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na życie w duchu less waste.
Rób przemyślane zakupy
Zapobiegać powstawaniu odpadów możemy w domu, a nawet nieco wcześniej, bo już w czasie zakupów. Oto jak ograniczyć ilość odpadów poprzez rozsądne kupowanie:
- Kupuj tyle, ile naprawdę potrzebujesz – Dzięki temu Twój dom nie będzie zagracony zbędnymi przedmiotami, a kupione na zapas produkty spożywcze nie zepsują się, czekając na swoją kolej do zjedzenia.
- Zwracaj uwagę na daty przydatności do spożycia – Po pierwsze zdążysz zużyć żywność, zanim się zepsuje, a dzięki temu kolejne opakowania nie wylądują w koszu. Po drugie ograniczysz ilość śmieci, traktując daty przydatności i napisy „najlepsze przed” z dozą dystansu. Większość produktów nadaje się do zjedzenia jeszcze przez jakiś czas po upłynięciu terminu na etykiecie.
- Wybieraj trwałe produkty – Kupując przedmioty o wyższej jakości, użytkujesz je przez dłuższy czas, a one nie stają się szybko odpadem.
- Zabierz swoją torbę na zakupy – Bawełniana torba wielokrotnego użytku będzie służyć Ci przez lata. Dzięki niej zaoszczędzisz pieniądze i nie przyczynisz się do ogromnej produkcji plastikowych odpadów w postaci foliowych reklamówek.
- Kupuj produkty w dużych opakowaniach – Duże paczki czy butelki starczą na dłużej. Wyprodukujesz jedno opakowanie zamiast np. czterech. Prawdopodobnie oszczędzisz też na zakupach (opakowanie to w końcu koszt dla producenta).
- Unikaj towarów zapakowanych pojedynczo i w wiele warstw opakowań – Aby nie musieć kupować takich produktów, lepiej wybrać się na zakupy do warzywniaka albo na lokalny targ zamiast do supermarketu. W dużych miastach działają też specjalne sklepy less waste, gdzie można kupić wiele artykułów na wagę, np. makarony czy mąki.
Przetwarzaj odpadki
Zastanów się, czy możesz wykorzystać swoje śmieci. Część z nich nierzadko okazuje się bardzo przydatna:
- Kompostuj resztki – Jeśli masz ogródek lub balkon, kompostuj odpady kuchenne. Wytworzony humus wykorzystasz do nawożenia roślin.
- Potraktuj śmieci kreatywnie – Niektóre odpady doskonale nadają się do wykonania ręcznie robionych dekoracji w stylu eko albo do zabaw z dziećmi. Karton po drukarce można przecież zamienić w domek dla lalek, a kartoniki po soku w zabawkowe autobusy. Pomysłów na tworzenie wyjątkowych rzeczy z odpadów nie brakuje – wystarczy sprawdzić w internecie.
Wyrzucaj mniej baterii i elektrośmieci
Aby śmiecić mniej, warto wprowadzić też kilka zmian w użytkowaniu urządzeń i akcesoriów elektronicznych:
- Zamiast zwykłych, jednorazowych baterii stosuj akumulatorki – Można je wielokrotnie ładować, a na wysypisko nie trafiają dziesiątki baterii.
- Kupuj żarówki energooszczędne – Nie tylko obniżysz rachunki za prąd, ale też wyprodukujesz mniej odpadów w postaci zwykłych żarówek.
Zrezygnuj z plastiku
Obywatel Unii Europejskiej produkuje średnio 31 kilogramów plastikowych odpadów rocznie. To ogromna ilość, lecz nadal wciąż mała w porównaniu do tego, jak śmiecą Amerykanie. Przeciętnie mieszkaniec zachodniego kontynentu wyrzuca aż 84 kilogramy plastiku rocznie! To prawdziwa góra odpadów! Nie dziwi więc fakt, że ograniczenie zanieczyszczania środowiska tworzywami sztucznymi jest tak palącą sprawą.
Aby zmniejszyć ilość plastiku w swoim domu:
- Pij wodę z kranu – Korzystając ze specjalnych filtrów, nie wyrzucasz dziesiątek butelek do śmieci.
- Unikaj produktów jednorazowych – Wystrzegaj się plastikowych sztućców i kubeczków, zrezygnuj ze standardowych patyczków higienicznych. Postaw na naturalne materiały, które są trwałe, mogą być przetwarzane albo ulegają biodegradacji, a objętość wyrzucanych śmieci zmniejszy się w znacznym stopniu.
Pożyczaj i dziel się
Zamiast kupować i wyrzucać po kilku latach, wypożycz dany przedmiot. W wielu miejscach działają wypożyczalnie, w których znajdziemy rozmaite przedmioty, takie jak na przykład sukienki na wesele czy wkrętarki.
Dobrym pomysłem na ograniczenie odpadów będzie też wspólne kupowanie – z rodziną, znajomymi czy sąsiadami. Pozwala to zmniejszyć ilość potencjalnych śmieci, ale też oszczędzić pieniądze i miejsce do przechowywania.
Oddaj lub napraw zamiast wyrzucić
Oddanie lub sprzedanie przedmiotów również ogranicza produkcję odpadów. Zanim wrzucisz coś do kubła, upewnij się, czy ktoś nie potrzebuje danego przedmiotu. Część rzeczy możesz też oddać organizacjom charytatywnym.
Ponadto większość zepsutych przedmiotów uda się naprawić. Naprawa lub przeróbka kosztuje mniej niż kupno nowego odpowiednika, a przedmioty zyskują nowe życie, zamiast zalegać na wysypisku.
Według badań GUS przeciętny mieszkaniec polski wyprodukował w tym roku ponad 300 kilogramów śmieci. To naprawdę dużo. Dlatego też każdy krok w stronę zmniejszenia ilości śmieci w swoim domu przyniesie pozytywne skutki dla środowiska. W końcu najlepiej zagospodarowane odpady to takie, które w ogóle nie powstają.
Recykling! no i rezygnacja z plastiku, on jest najgorszy
Bardzo spodobało mi się to, że większość zepsutych rzeczy da się naprawić. Niestety, ale coraz częściej o tym zapominamy.