Cosnature krem pod oczy – kosmetyk, który warto wypróbować

Cosnature krem pod oczy – kosmetyk, który warto wypróbować

Pielęgnacja delikatnej skóry pod oczami wymaga szczególnej uwagi. Łatwo ją przesuszyć i podrażnić, a te problemy mogą przerodzić się w zmarszczki, cienie czy opuchliznę. Z myślą o wrażliwej i cienkiej skórze powstał Cosnature krem pod oczy, czyli naturalny kosmetyk,...

Jak stosować olej musztardowy?

Jak stosować olej musztardowy?

Wiele produktów, które dziś stosuje się w pielęgnacji, oryginalnie pochodzi ze składników znanych nam choćby z kuchni. Część z nich wymaga odpowiedniego stosowania, aby nie tylko rezultaty były jak najlepsze, ale również po to, by nie powstawały żadne przykre skutki...

Hydrolat z czystka – kompleksowe wsparcie dla skóry

Hydrolat z czystka – kompleksowe wsparcie dla skóry

O skórę trzeba dbać, ponieważ jest ona narażona na szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych. Warto więc regularnie stosować odpowiednio dobrane kosmetyki, które pozwolą zatrzymać proces starzenia i zapewnią ładny wygląd. Ciekawym pomysłem na codzienne dbanie o...

Lanolina w kosmetykach

Lanolina w kosmetykach

Podobnie jak gliceryna czy retinol, lanolina jest jednym z tych składników, które często pojawiają się na etykietach moich ulubionych produktów kosmetycznych. Choć może nie jest tak szeroko rozpoznawalna, lanolina ma wiele cennych właściwości, które zasługują na...

Less Waste w szafie

Less Waste w szafie

Bycie "less waste" to dla mnie o wiele więcej niż tylko modne słowo - to moja droga do zrównoważonego życia, pełna odpowiedzialnych decyzji na co dzień. Działam na zasadzie "mniej znaczy więcej" i zawsze wybieram jakość zamiast ilości, zwracając szczególną uwagę na...

Zioła w Twoim domu

Zioła w Twoim domu

Uprawa ziół w domu to dla mnie prawdziwa przyjemność. To nie tylko sposobność do posiadania świeżych, aromatycznych dodatków do potraw o każdej porze roku, ale też okazja do relaksu i obcowania z naturą bez opuszczania domu. Poniżej podzielę się z Wami moimi...

Skwalan w kosmetykach

Skwalan w kosmetykach

Kiedy wybieram produkty do pielęgnacji skóry, zawsze zwracam uwagę na składniki. Jeden z nich, który zasługuje na szczególną uwagę, to skwalan. Skąd pochodzi, jakie ma właściwości, jak go stosować i dla kogo jest przeznaczony - to wszystko znajdziecie w tym artykule....

Polskie warzywa i owoce sezonowe

Polskie warzywa i owoce sezonowe

Konsumpcja owoców i warzyw zgodnie z sezonem to dla mnie prawdziwa przyjemność. Umożliwia mi to nie tylko korzystanie z pełni smaku i wartości odżywczych tych produktów, ale też wspieranie lokalnej gospodarki i ochronę środowiska przez ograniczenie transportu. Poniżej...

naturalny szampon do włosów się nie pienie

Naturalny szampon do włosów – dlaczego się nie pieni i czy warto się przekonać

utworzone przez | 3 czerwca 2020 | Eko kosmetyki | 0 komentarzy

Duża, obfita piana zwykle kojarzy się nam z idealną czystością. Jeśli szampon się nie pieni, mamy wrażenie, że niezbyt skutecznie usuwa brud i nadmiar sebum. To poczucie zapoczątkowały i stale wzmacniają reklamy kosmetyków – często pojawiają się w nich obrazy włosów pokrytych obfitą pianą. Jeśli nasz szampon odbiega od tego wyobrażenia, czujemy się zaniepokojeni. Być może na ekranach telewizorów piana prezentuje się fotogenicznie, ale czy rzeczywiście jest niezbędna do skutecznego oczyszczania włosów i skóry głowy? I czy warto dać szansę naturalnemu szamponowi?

Jak powstaje piana z szamponu?

Piana to nic innego jak pęcherzyki powietrza uwięzione w mieszaninie kosmetyku z wodą. Pomaga w aplikacji szamponu i skraca czas mycia głowy, ale sama w sobie nie ma szczególnych właściwości myjących.

Standardowe, drogeryjne szampony mocno się pienią, dlatego że zawierają sztuczne substancje pianotwórcze. Te syntetyczne dodatki co prawda ułatwiają mycie, ale mogą szkodzić naszemu zdrowiu, podrażniać skórę i niszczyć włosy.

W zwykłych szamponach znajdziemy SLS-y. To związki dodawane do kosmetyków z powodu ich silnych właściwości pieniących, myjących i odtłuszczających. Obecne są również w środkach czystości takich jak płyny do naczyń. Jeżeli bardzo dokładnie je spłuczemy, nie powinny szkodzić zdrowiu. Niestety SLS-y mogą podrażniać skórę głowy, a nawet przyczyniać się do wypadania włosów. Często wywołują też reakcje alergiczne.

Inny popularny środek pianotwórczy w standardowych szamponach to Cocamide DEA. Dzięki niemu kosmetyk świetnie się pieni, niestety badania wykazały, że jest rakotwórczy. W Kalifornii zabroniono nawet sprzedawania produktów do pielęgnacji zawierających go w swoich składach.

Pienienie się szamponu zależy też od twardości wody. Jeden kosmetyk może dobrze pienić się w naszej łazience, a w innym miejscu niekoniecznie. Powstawanie piany zależy też od stopnia zanieczyszczenia włosów i skalpu.

Bez dużej piany też skutecznie oczyści się włosy

Zazwyczaj jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że szampony się pienią. Może więc nam się wydawać, że jeśli nie powstaje obfita piana, to kosmetyk kiepsko czyści. Wtedy denerwujemy się i chcemy jak najszybciej pozbyć się kosmetyku.

Faktem jest jednak, że intensywność pienienia się szamponu podczas mycia włosów nie świadczy o jego skuteczności. Obecność piany nie wpływa na właściwości myjące. Dobrym przykładem wydają się delikatne kosmetyki dla dzieci. Zawierają one łagodniejsze substancje, które pienią się w mniejszym stopniu, a myją skutecznie.

Dzięki pianie łatwiej rozprowadzamy kosmetyk na włosach. Myjemy włosy krócej i szybciej. Ale czy warto dążyć do pielęgnacji w stylu fast? Naturalny szampon do włosów najlepiej wmasowywać we włosy i skórę głowy przez kilka minut, czyli dłużej niż kosmetyki z silnymi detergentami. Taki masaż wspaniale relaksuje, pobudza krążenie i wzmacnia cebulki włosów. W dodatku kosmetyk działa łagodniej.

Szampon nie musi się więc pienić, co więcej – nie musi być nawet w płynie. Coraz większą popularnością cieszą się kosmetyki do włosów w kostce, które są bardzo praktyczne i wydajne.

Jak mocniej spienić naturalny szampon?

Porcję naturalnego szamponu można umieścić w kubku lub specjalnej butelce i zmieszać kosmetyk z niewielką ilością wody. Potrząsamy i rozcieńczamy produkt do mycia. Dzięki temu powstaje nieco więcej piany, szamponu zużywa się mniej i łatwiej go równomiernie rozprowadzić po skórze głowy. Rozcieńczony kosmetyk będzie też delikatniejszy dla skalpu – to metoda najlepsza dla posiadaczy wrażliwej skóry.

Czym różni się naturalny szampon od tych drogeryjnych?

Szampony naturalne zawierają w sobie substancje organiczne. Do ich produkcji wykorzystuje się składniki, które od dawna istnieją w naturze i których działanie już bardzo dobrze znamy. W ich składach znajdziemy naturalne oleje i ekstrakty roślinne. Zwykłe szampony składają się z kolei substancji syntetycznych, głównie z silnych detergentów, środków pianotwórczych, sztucznych konserwantów, barwników i aromatów. Mogą szkodzić skórze głowy i osłabiać włosy. Co więcej, syntetyczne składniki często wywierają negatywny wpływ na nasze zdrowie i środowisko.

Naturalny szampon do włosów działa łagodnie i dodatkowo pielęgnuje pasma. Może nawilżać skórę głowy i dostarczać jej witamin. Naturalne szampony oczyszczają delikatnie, dlatego nadają się nawet dla osób o wrażliwej skórze. Dostępne są warianty dla dzieci, alergików i kobiet w ciąży. Tworzy się też specjalne linie dla mężczyzn albo kosmetyki dopasowane do rodzaju lub porowatości włosów. Tutaj znajdziesz wiele dobrych naturalnych szamponów: https://triny.pl/172-szampony-do-wlosow.

Tych składników nie znajdziemy w naturalnych szamponach:

  • SLS-y
  • Cocamide DEA
  • parabeny
  • silikony
  • siarczany
  • parafina
  • oleje mineralne
  • sztuczne aromaty
  • syntetyczne barwniki

Często szampony naturalne uzyskują certyfikaty potwierdzające ich dobre składy, bezpieczeństwo dla zdrowia i środowiska. Na opakowaniach warto szukać oznaczeń takich jak Ecocert, Icea czy BDIH.

To, czy szampon do włosów się pieni, zależy od wielu czynników. Intensywność pienienia się nie ma przy tym wpływu na skuteczność oczyszczania pasm i skóry głowy. Naturalny szampon do włosów, nawet jeśli się nie pieni, dokładnie i łagodnie umyje kosmyki i skalp. Zadba przy tym o pasma i skórę głowy z mocą roślinnych składników, bez udziału szkodliwych chemicznych dodatków. Pamiętajmy o tym, by przede wszystkim zwracać uwagę na składy szamponów, a nie na to, czy się pienią.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *