Zaznacz stronę
Kwas salicylowy – jak działa i jak stosować?

Kwas salicylowy – jak działa i jak stosować?

Przeglądając preparaty skierowane do osób z cera trądzikową, często możemy natknąć się na informację o tym, że zawierają one w swoim składzie kwas salicylowy. Warto dowiedzieć się zatem, z jaką substancją mamy do czynienia i na czym polega jej specyfika. Czy możemy na...

Naturalne sposoby na poparzenia słoneczne

Naturalne sposoby na poparzenia słoneczne

Unikanie oparzeń słonecznych zawsze jest opisywane jako postawa znacznie bardziej rozsądna niż sama walka z nimi. Niestety, czasem nawet osoby bardzo ostrożne muszą się z nimi mierzyć. W sprzedaży nie brakuje preparatów, które mają wtedy przynieść ulgę. Wiele z nich...

Olejowanie twarzy – jak nie zrobić sobie krzywdy?

Olejowanie twarzy – jak nie zrobić sobie krzywdy?

Popularność olejowania twarzy systematycznie rośnie, nic więc dziwnego, że rośnie również liczba osób decydujących się na przeprowadzenie takiego zabiegu. W większości przypadków osoby te są zadowolone z efektu końcowego. Nie zawsze się tak jednak dzieje. Warto więc...

Jak pielęgnować łokcie?

Jak pielęgnować łokcie?

Problem chropowatej i szorstkiej skóry na łokciach dotyka wielu osób. W szczególny sposób daje się przy tym we znaki w okresie zimowym, gdy właściwa pielęgnacja jest utrudniona i bardziej czasochłonna. Łokcie niemal nigdy nie są nawilżone tak dobrze, jak inne części...

Retinol – dla kogo i jak stosować?

Retinol – dla kogo i jak stosować?

Duża popularność, jaką od lat cieszy się retinol, zwraca na niego uwagę nawet tych osób, które nie poświęcają większej uwagi kosmetykom pielęgnacyjnym. Wystarczy zresztą pobieżne zapoznanie się ze specyfiką tego organicznego związku chemicznego, aby przekonać się, że...

Masowanie twarzy płytką gua sha – na czym polega i dla kogo?

Masowanie twarzy płytką gua sha – na czym polega i dla kogo?

Choć płytka gua sha na pierwszy rzut oka jest po prostu niewielkim kawałkiem kamienia, już udało się jej zdetronizować rollery do masażu i zająć ich miejsce. Na czym polega zatem jej fenomen i jak wykonać prawidłowo masaż twarzy chcąc cieszyć się jego spektakularnymi...

kosmetyki naturalne eko bio

Kosmetyki naturalne, eko czy bio – jakie są różnice – rozszyfruj opakowania

utworzone przez | 19 maja 2021 | Eko kosmetyki | 1 komentarz

Na sklepowych półkach i w internecie coraz częściej widujemy kosmetyki opatrzone etykietami informującymi, że mamy do czynienia z produktami eko, bio albo naturalnymi. Co właściwie stoi za tymi ładnymi określeniami? I jakie są między nimi różnice?

Kosmetyki naturalne – jak je rozpoznać?

Kosmetyki naturalne powstają z substancji naturalnie występujących w przyrodzie. Tworzy się je więc ze składników roślinnych, mineralnych, a czasem także zwierzęcych – pozyskiwanych bez szkody dla zwierząt takich jak np. miód, mleko albo wosk pszczeli.

Niestety nie ma prawnych regulacji definiujących to, jakie kosmetyki mogą być nazywane naturalnymi, dlatego niektórzy producenci nadużywają tego określenia. Stosują je jako chwyt marketingowy mający przyciągnąć klientów. W rzeczywistości część kosmetyków może być naturalna tylko z nazwy i zawierać szkodliwą chemię.

Jeżeli chcemy kupić prawdziwe naturalne kosmetyki i nie dać się nabrać marketingowym sztuczkom, czytajmy składy i rozszyfrowujmy łacińskie nazwy z pomocą internetu. W produktach nie powinno być m.in. pochodnych ropy naftowej, parabenów, sztucznych barwników, silikonów, parafiny i innych olejów mineralnych, karbomerów, SLS-ów, SLES-ów, syntetycznych aromatów, drażniących konserwantów, chemicznych filtrów przeciwsłonecznych, DEA. To tylko część listy niepożądanych dodatków – najlepiej sprawdzać właściwości każdego ze składników i upewniać się, że nam nie zaszkodzi. Polecam sklep Triny.pl, według mnie najlepszy sklep internetowy z kosmetykami naturalnymi: https://triny.pl/.

EKO kosmetyki, czyli jakie?

Przedrostek „eko” ma związek z przyrodą, środowiskiem. Czym więc charakteryzują się produkty, których etykiety są nim opatrzone? Kosmetyki eko muszą powstawać w ramach praktyk najlepszych dla środowiska naturalnego i nie szkodzić żadnemu z ekosystemów. W zasadzie powinny wręcz wspierać te układy.

Kosmetyki eko muszą w jak największym stopniu składać się z naturalnych zasobów naszej planety. Pozyskanie składników nie może naruszać populacji roślin i zwierząt żyjących na terenie upraw. W razie potrzeby gatunkom należy zapewnić należytą ochronę.

Składy eko kosmetyków powinny być wolne od szkodliwych substancji lub zawierać minimalną ich ilość. Wszystko po to, by w czasie produkcji i po zużyciu nie zanieczyszczały wód, gleb ani powietrza. Oczywiście tutaj również dochodzi do nadużyć i producenci mogą nie wywiązywać się z opisanych wyżej założeń.

Najlepsze kosmetyki przyjazne środowisku uzyskują specjalne certyfikaty. Należą do nich wyróżnienia takie jak ECOCERT, COSMOS, COSMEBIO, ICEA, BDIH. Mogą mieć też oznaczenie Ecolabel. Aby otrzymać takie certyfikaty, produkty muszą spełniać szereg wymagań potwierdzających ekologiczność.

BIO kosmetyki – co musimy o nich wiedzieć?

Pojęcie „bio” wywodzi się z greki, gdzie wiąże się z życiem i procesami życiowymi. Kosmetyki bio są więc ogólniejszą kategorią niż kosmetyki eko. Powinny powstawać tak, by nie zakłócać życia roślin i zwierząt oraz nie zaburzać bioróżnorodności.

Kosmetyki bio to takie, które nie szkodzą człowiekowi ani jego środowisku. Wytworzenie takich produktów powinno sprzyjać rozwojowi świata flory i fauny. W ich składach musi być jak najmniej sztucznych składników oraz substancji modyfikowanych genetycznie.

Jakie są jeszcze różnice między kosmetykami eko, bio i naturalnymi?

Kosmetyki naturalne to najszersza kategoria ze wszystkich. Obejmuje bardzo wiele produktów, w tym wyroby oznaczone jako eko i bio. W tej kategorii mieszczą się też kosmetyki wegańskie, hipoalergiczne, organiczne i inne. Bardziej szczegółowe różnice między produktami naturalnymi, eko i bio podkreślają przyznane certyfikaty oznaczające spełnienie określonych norm czy wymogów. Pamiętajmy przy tym, że w przypadku reklam nie ma szczegółowych regulacji określających np. oznakowanie wyrobów.

Kosmetyki naturalne, eko i bio to nazwy, które są do siebie zbliżone, ale nie powinny być używane zamiennie. Każda z nich określa konkretną grupę produktów, choć pewne pojęcia okazują się bardziej wieloznaczne niż inne i mogą się w sobie wzajemnie mieścić. Różnice między kosmetykami bio, eko i naturalnymi potwierdzają odpowiednie certyfikaty czy właściwości. Trzeba mieć na uwadze to, że niektórzy producenci nadużywają tych określeń, dlatego podczas zakupów warto uważnie czytać składy. Dzięki temu w kupionych kosmetykach nie będzie niepożądanych substancji, a proces ich wytwarzania nie wzbudzi etycznych wątpliwości.

1 komentarz

  1. Ewa

    Dobrze wyjaśnione, bo już można się pogubić w tych oznaczeniach

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *