Cosnature krem pod oczy – kosmetyk, który warto wypróbować

Cosnature krem pod oczy – kosmetyk, który warto wypróbować

Pielęgnacja delikatnej skóry pod oczami wymaga szczególnej uwagi. Łatwo ją przesuszyć i podrażnić, a te problemy mogą przerodzić się w zmarszczki, cienie czy opuchliznę. Z myślą o wrażliwej i cienkiej skórze powstał Cosnature krem pod oczy, czyli naturalny kosmetyk,...

Jak stosować olej musztardowy?

Jak stosować olej musztardowy?

Wiele produktów, które dziś stosuje się w pielęgnacji, oryginalnie pochodzi ze składników znanych nam choćby z kuchni. Część z nich wymaga odpowiedniego stosowania, aby nie tylko rezultaty były jak najlepsze, ale również po to, by nie powstawały żadne przykre skutki...

Hydrolat z czystka – kompleksowe wsparcie dla skóry

Hydrolat z czystka – kompleksowe wsparcie dla skóry

O skórę trzeba dbać, ponieważ jest ona narażona na szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych. Warto więc regularnie stosować odpowiednio dobrane kosmetyki, które pozwolą zatrzymać proces starzenia i zapewnią ładny wygląd. Ciekawym pomysłem na codzienne dbanie o...

Lanolina w kosmetykach

Lanolina w kosmetykach

Podobnie jak gliceryna czy retinol, lanolina jest jednym z tych składników, które często pojawiają się na etykietach moich ulubionych produktów kosmetycznych. Choć może nie jest tak szeroko rozpoznawalna, lanolina ma wiele cennych właściwości, które zasługują na...

Less Waste w szafie

Less Waste w szafie

Bycie "less waste" to dla mnie o wiele więcej niż tylko modne słowo - to moja droga do zrównoważonego życia, pełna odpowiedzialnych decyzji na co dzień. Działam na zasadzie "mniej znaczy więcej" i zawsze wybieram jakość zamiast ilości, zwracając szczególną uwagę na...

Zioła w Twoim domu

Zioła w Twoim domu

Uprawa ziół w domu to dla mnie prawdziwa przyjemność. To nie tylko sposobność do posiadania świeżych, aromatycznych dodatków do potraw o każdej porze roku, ale też okazja do relaksu i obcowania z naturą bez opuszczania domu. Poniżej podzielę się z Wami moimi...

Skwalan w kosmetykach

Skwalan w kosmetykach

Kiedy wybieram produkty do pielęgnacji skóry, zawsze zwracam uwagę na składniki. Jeden z nich, który zasługuje na szczególną uwagę, to skwalan. Skąd pochodzi, jakie ma właściwości, jak go stosować i dla kogo jest przeznaczony - to wszystko znajdziecie w tym artykule....

Polskie warzywa i owoce sezonowe

Polskie warzywa i owoce sezonowe

Konsumpcja owoców i warzyw zgodnie z sezonem to dla mnie prawdziwa przyjemność. Umożliwia mi to nie tylko korzystanie z pełni smaku i wartości odżywczych tych produktów, ale też wspieranie lokalnej gospodarki i ochronę środowiska przez ograniczenie transportu. Poniżej...

kosmetyki naturalne eko bio

Kosmetyki naturalne, eko czy bio – jakie są różnice – rozszyfruj opakowania

utworzone przez | 19 maja 2021 | Eko kosmetyki | 1 komentarz

Na sklepowych półkach i w internecie coraz częściej widujemy kosmetyki opatrzone etykietami informującymi, że mamy do czynienia z produktami eko, bio albo naturalnymi. Co właściwie stoi za tymi ładnymi określeniami? I jakie są między nimi różnice?

Kosmetyki naturalne – jak je rozpoznać?

Kosmetyki naturalne powstają z substancji naturalnie występujących w przyrodzie. Tworzy się je więc ze składników roślinnych, mineralnych, a czasem także zwierzęcych – pozyskiwanych bez szkody dla zwierząt takich jak np. miód, mleko albo wosk pszczeli.

Niestety nie ma prawnych regulacji definiujących to, jakie kosmetyki mogą być nazywane naturalnymi, dlatego niektórzy producenci nadużywają tego określenia. Stosują je jako chwyt marketingowy mający przyciągnąć klientów. W rzeczywistości część kosmetyków może być naturalna tylko z nazwy i zawierać szkodliwą chemię.

Jeżeli chcemy kupić prawdziwe naturalne kosmetyki i nie dać się nabrać marketingowym sztuczkom, czytajmy składy i rozszyfrowujmy łacińskie nazwy z pomocą internetu. W produktach nie powinno być m.in. pochodnych ropy naftowej, parabenów, sztucznych barwników, silikonów, parafiny i innych olejów mineralnych, karbomerów, SLS-ów, SLES-ów, syntetycznych aromatów, drażniących konserwantów, chemicznych filtrów przeciwsłonecznych, DEA. To tylko część listy niepożądanych dodatków – najlepiej sprawdzać właściwości każdego ze składników i upewniać się, że nam nie zaszkodzi. Polecam sklep Triny.pl, według mnie najlepszy sklep internetowy z kosmetykami naturalnymi: https://triny.pl/.

EKO kosmetyki, czyli jakie?

Przedrostek „eko” ma związek z przyrodą, środowiskiem. Czym więc charakteryzują się produkty, których etykiety są nim opatrzone? Kosmetyki eko muszą powstawać w ramach praktyk najlepszych dla środowiska naturalnego i nie szkodzić żadnemu z ekosystemów. W zasadzie powinny wręcz wspierać te układy.

Kosmetyki eko muszą w jak największym stopniu składać się z naturalnych zasobów naszej planety. Pozyskanie składników nie może naruszać populacji roślin i zwierząt żyjących na terenie upraw. W razie potrzeby gatunkom należy zapewnić należytą ochronę.

Składy eko kosmetyków powinny być wolne od szkodliwych substancji lub zawierać minimalną ich ilość. Wszystko po to, by w czasie produkcji i po zużyciu nie zanieczyszczały wód, gleb ani powietrza. Oczywiście tutaj również dochodzi do nadużyć i producenci mogą nie wywiązywać się z opisanych wyżej założeń.

Najlepsze kosmetyki przyjazne środowisku uzyskują specjalne certyfikaty. Należą do nich wyróżnienia takie jak ECOCERT, COSMOS, COSMEBIO, ICEA, BDIH. Mogą mieć też oznaczenie Ecolabel. Aby otrzymać takie certyfikaty, produkty muszą spełniać szereg wymagań potwierdzających ekologiczność.

BIO kosmetyki – co musimy o nich wiedzieć?

Pojęcie „bio” wywodzi się z greki, gdzie wiąże się z życiem i procesami życiowymi. Kosmetyki bio są więc ogólniejszą kategorią niż kosmetyki eko. Powinny powstawać tak, by nie zakłócać życia roślin i zwierząt oraz nie zaburzać bioróżnorodności.

Kosmetyki bio to takie, które nie szkodzą człowiekowi ani jego środowisku. Wytworzenie takich produktów powinno sprzyjać rozwojowi świata flory i fauny. W ich składach musi być jak najmniej sztucznych składników oraz substancji modyfikowanych genetycznie.

Jakie są jeszcze różnice między kosmetykami eko, bio i naturalnymi?

Kosmetyki naturalne to najszersza kategoria ze wszystkich. Obejmuje bardzo wiele produktów, w tym wyroby oznaczone jako eko i bio. W tej kategorii mieszczą się też kosmetyki wegańskie, hipoalergiczne, organiczne i inne. Bardziej szczegółowe różnice między produktami naturalnymi, eko i bio podkreślają przyznane certyfikaty oznaczające spełnienie określonych norm czy wymogów. Pamiętajmy przy tym, że w przypadku reklam nie ma szczegółowych regulacji określających np. oznakowanie wyrobów.

Kosmetyki naturalne, eko i bio to nazwy, które są do siebie zbliżone, ale nie powinny być używane zamiennie. Każda z nich określa konkretną grupę produktów, choć pewne pojęcia okazują się bardziej wieloznaczne niż inne i mogą się w sobie wzajemnie mieścić. Różnice między kosmetykami bio, eko i naturalnymi potwierdzają odpowiednie certyfikaty czy właściwości. Trzeba mieć na uwadze to, że niektórzy producenci nadużywają tych określeń, dlatego podczas zakupów warto uważnie czytać składy. Dzięki temu w kupionych kosmetykach nie będzie niepożądanych substancji, a proces ich wytwarzania nie wzbudzi etycznych wątpliwości.

1 komentarz

  1. Ewa

    Dobrze wyjaśnione, bo już można się pogubić w tych oznaczeniach

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *