Masowanie twarzy płytką gua sha – na czym polega i dla kogo?

Masowanie twarzy płytką gua sha – na czym polega i dla kogo?

Choć płytka gua sha na pierwszy rzut oka jest po prostu niewielkim kawałkiem kamienia, już udało się jej zdetronizować rollery do masażu i zająć ich miejsce. Na czym polega zatem jej fenomen i jak wykonać prawidłowo masaż twarzy chcąc cieszyć się jego spektakularnymi...

ekologiczne sprzątanie

Ekologiczne sprzątanie – jak sprzątać i nie zwariować

utworzone przez | 7 kwietnia 2020 | Ekologia bez spiny | 1 komentarz

Czy dbając o czystość i porządek w domu, można zatroszczyć się też o środowisko? Oczywiście, że tak! Standardową chemię zastąpią w końcu składniki, które znajdziemy w swoich kuchniach. W sklepach z naturalnymi kosmetykami nie brakuje też gotowych ekologicznych środków czystości.

Jakie są najlepsze sposoby na eko sprzątanie? Jakie naturalne środki czystości warto przygotować samemu, a jakie mieszanki lepiej sobie odpuścić i kupić gotowe preparaty? Jak podejść do robienia własnych kosmetyków dla domu, by nie zwariować? I jak sprzątać ekologicznie, by nie kosztowało to zbyt wiele zachodu? Na wszystkie pytania odpowiadam poniżej.

Co jest bazą domowych środków czystości?

W naszych domach, przede wszystkim w kuchniach, znajdziemy mnóstwo produktów, które mogą zostać wykorzystane jako składniki własnoręcznie przygotowanych środków czystości. Są one o wiele zdrowsze niż detergenty i inne chemiczne substancje będące podstawą standardowych preparatów do sprzątania. Nasze babcie i mamy przez lata robiły własne pasty czyszczące, płyny do mycia okien czy wybielacze, sięgając m.in. po ocet, sodę oczyszczoną czy roślinne mydła. Domowe mieszanki działały skutecznie, a przy tym nie szkodziły zdrowiu ani środowisku.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze inny ważny aspekt sprzątania z użyciem naturalnych składników znajdowanych w kuchniach czy łazienkach. Wydatki, jakie poniesiemy, stosując domowe receptury na środki czystości, będą o wiele niższe niż przy zakupie sklepowej chemii. Eko sprzątanie przyniesie więc korzyść dla zdrowia, przyrody, ale też dla naszych portfeli.

Jakie środki czystości z powodzeniem zastąpią domowe składniki? Po co sięgać przy eko sprzątaniu? Przygotowałam ikonografikę prezentującą ekologiczne zamienniki.

© Karrinatura

Przepisy na domowe środki czystości

Poniżej znajdują się sprawdzone domowe receptury na ekologiczne środki czystości. Trzeba pamiętać, że nowe mieszanki należy przygotować przed każdym sprzątaniem, dlatego że nie mają zbyt długiej trwałości. Nie zawierają konserwantów i dlatego nie przechowamy ich do kolejnego sprzątania.

Domowy płyn do mycia szyb

Składniki:

 • 1 łyżeczka octu
 • 1 litr ciepłej wody

Wlewamy składniki do butelki ze spryskiwaczem i wstrząsamy. Gotowe!

Ekologiczny środek do sprzątania kuchni i łazienki

Składniki:

 • 2 łyżki stołowe białego octu
 • 2 szklanki gorącej wody
 • łyżeczka wiórków z kostki mydła roślinnego
 • łyżeczka boraksu
 • 0,5 łyżeczki wybranego olejku eterycznego

Wszystkie składniki wlewamy do butelki i mieszamy.

Pasta czyszcząca do piekarnika

Składniki:

 • ¼ szklanki sody oczyszczonej
 • 2 łyżeczki soli
 • gorąca woda w takiej ilości, by połączyć składniki na pastę

Wymieszać składniki. Zostawiać pastę na czyszczonej powierzchni na 5 minut.

Eko środki czystości – jakie gotowe produkty ułatwią nam sprzątanie?

Chociaż z domowych składników możemy przygotować naprawdę wiele środków czystości, w niektórych przypadkach warto postawić na gotowe produkty. Gdybyśmy musieli przygotowywać samodzielnie wszystkie preparaty do sprzątania, moglibyśmy od tego zwariować! Najlepiej więc kupić gotowy ekologiczny żel do WC. Wówczas mamy pewność, że zachowamy higieniczne warunki w łazience. Z gotowych produktów polecam też ekologiczny proszek do prania oraz naturalne płyny do prania i zmiękczania tkanin. Przygotowanie i przechowywanie własnych okazałoby się uciążliwe. W dodatku produkty dostępne w sklepach mają piękne kompozycje zapachowe. Nie warto też przygotowywać samodzielnie płynu do mycia naczyń. Bardzo trudno osiągnąć właściwą konsystencję. W dodatku mieszanka szybko się psuje. Lepiej więc postawić na gotowy produkt, który będzie miał dłuższą trwałość.

Jak sprzątać z octem?

Jak jeszcze możemy wykorzystać ocet do eko porządków? Substancja usunie uporczywy osad z kamienia na zlewie czy kranie ze stali nierdzewnej. Wystarczy nasączyć nią ściereczkę i pozostawić na kilka minut. Osad zniknie błyskawicznie. Ocet nadaje się też do odkamieniania czajnika lub pralki. W pierwszym przypadku musimy zagotować wodę z octem w stosunku 2:1. W drugim przygotowuje się papkę na bazie octu i sody oczyszczonej. Nanosi się ją na uszczelki, a następnie włącza pranie (90 stopni) z dodatkiem octu. To również świetny sposób na pleśń i nieprzyjemny zapach z pralki.

Cytryna w domowych porządkach

Kwaśny owoc ma właściwości antybakteryjne i pochłaniające zapachy, dlatego warto włożyć jego plasterki lub połówki do lodówki. Zapachy z lodówki może pochłonąć lub zamaskować też kawa (ziarna). Cytryna zastąpi również wybielacz. Z kilkoma plasterkami owocu trzeba zagotować białe pranie.

Ekologiczne sprzątanie – złote zasady

Aby posprzątać dom, jednocześnie dbając o środowisko, należy:

 1. Podczas wykonywania obowiązków oszczędzać wodę i energię elektryczną
 2. Pamiętać o prawidłowym sortowaniu odpadów
 3. Używać domowych środków czystości oraz gotowych naturalnych preparatów do sprzątania ze sklepu
 4. Rozważyć zakup odkurzacza parowego
 5. Pozbyć się rzeczy, których się nie używa, by zapanować nad bałaganem – oddać, przerobić lub wrzucić do odpowiedniego kontenera
 6. Wykorzystywać kuchenne resztki i produkty zalegające w lodówce lub zamrażarce do gotowania albo kompostu
 7. Suszyć pranie na podwórku, balkonie lub inaczej bez użycia suszarki elektrycznej
 8. Ograniczyć użycie papierowych ręczników

To już wszystkie sprawdzone sposoby na ekologiczne sprzątanie. Możemy przygotowywać własne środki czystości albo korzystać z gotowych naturalnych produktów, by zaoszczędzić czas. Powyższe przepisy na preparaty czyszczące oraz wskazówki dotyczące ekologicznego sprzątania z pewnością ułatwią domowe obowiązki. Dzięki nim unikniemy szkodliwego wpływu standardowej chemii na zdrowie i środowisko, a także sporo zaoszczędzimy!

1 komentarz

 1. Maryska99

  Odkąd jestem trochę bardziej świadoma, staram się zwracać uwagę na skład nie tylko żywności i kosmetyków, ale i detergentów. Od jakiegoś czasu używam wyłącznie własnej roboty płynu do toalet czy środka do sprzątania, ponieważ te chemiczne śmierdzą i źle wpływają na moją skórę.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *